جمعه 26 بهمن 1397  01:05 ب.ظ

تحقیق در مورد مودم

– در اين نسخه از «چگونه ابزار كار مي‌كنند» به شما نشان مي‎دهيم كه چگونه مودم صفحات وب را براي شما باز مي‌كند. ما از مودم ۳۰۰-baud شروع نموده و به تدريج تا سطح آموزش مودم ADSL ادامه خواهيم داد.

(توجه: چنانچه شما با مفاهيم «بيت»، «بايت» و كدها و علائم ASCII آشنائي نداريد بهتر است به سايت How Bits &  Bits works  مراجعه نمائيد.)

 • كلمه Modem از دو كلمه Demodulator , Modulator تشكيل شده است. مودم اساساً دستگاهي است كه اطلاعات ديجيتالي را به صورت سيگنال الكتريكي از طريق خطوط تلفن ارسال مي نمايد.

مودم فرستنده اطلاعات ديجيتالي را به صورت سيگنال قابل در خط تلفن ارسال و مودم گيرنده، سيگنال هاي دريافتي را به اطلاعات ديجيتالي تبديل مي نمايد.

مودم هاي بي سيم wire less اطلاعات ديجيتالي را به امواج راديويي تبديل و مجدداً در مودم گيرنده امواج راديوئي به اطلاعات تبديل مي‎شود.

مودم ها در سالهاي ۱۹۶۰ ساخته شدند كه از آنها جهت ارتباط بين كامپيوتر و ترمينالها و از طريق خطوط تلفن بهره برداري مي گرديد. شماي كلي نحوه ارتباط به صورت شكل زير است.

(dumb terminal)

 • در يك چنين فرمي، يك ترمينال معمولي و بلااستفاده مي‎تواند از طريق خط تلفن و شماره گيري با يك كامپيوتر اصلي در فاصله اي بسيار دور ارتباط برقرار كند.

ترمينالهاي معمولي و ساده شامل يك صفحه كليد و يك صفحه نمايش
(key board & screen) مي‎باشد كه در آن سالها معروفترين آن مدل DEC-VT-100 بود كه رفته رفته به صورت استاندارد در بازار مطرح گرديد. مدل VT-100 يك صفحه نمايش با قابليت نمايش ۲۵ خط و ۸۰ حرف (علامت) در هر خط مي‎باشد.

هنگاميكه كاربر يك حرف را تايپ مي كند، دستگاه مودم كد ASSII  را براي كامپيوتر ارسال نموده و كامپيوتر متعاقباً كد مربوط به آن حرف را بازپس مي فرستد و حرف يا كلمه مربوطه بر روي صفحه نمايش داده مي‎شود.

 • با ظهور كامپيوترهاي شخصي در اواخر سالهاي ۱۹۷۰ سيستمهاي يوليتن بورد (BBS) وارد كار شدند. هر فردي يا يك كامپيوتر، يك يا دو مودم و يك نرم افزار BBS مي توانست امكان تماس ساير كاربرها از طريق مودم با بولتن بورد را فراهم كند.

كاربران با اجراي terminal emulator بر روي كامپيوتر موفق به فعال كردن ترمينالهاي معمولي و غير فعال (dumb terminal) مي شدند.

مودم هاي ۳۰۰ bps تا مدتها مورد توجه مردم بود. علت استفاده از مودم با اين سرعت اين بود كه ۳۰۰ bps تقريباً نمايانگر ارسال يا دريافت ۳۰ حرف در ثانيه مي‎باشد كه بسيار از قدرت نوشتن با تايپ و يا خواندن توسط انسان بيشتر است.

هنگاميكه كاربران انتقال حجم وسيع اطلاعات و تصاوير را به بولتن بورد يا از آن آغاز نمودند، ديگر مودم هاي ۳۰۰ bps قابل تحمل نبودند. در اين زمان مودم هاي با سرعت بالاتر به بازار آمد و تقريباً هر دو سال يكبار سرعت آنها به نحو زير و به طرز چشمگيري افزايش يافت.

 • – ۳۰۰ bps – سالهاي ۱۹۶۰ تا حوالي سالهاي ۱۹۸۳
 • – ۱۲۰۰ bps – در سالهاي ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ بسيار معروف شدند.
 • – ۲۴۰۰ bps
 • – ۹۶۰۰ – اولين بار در اواخر سالهاي ۱۹۹۰ و اوائل ۱۹۹۱ به بازار آمد.
 • – ۱۹٫۲ kbps –
 • – ۲۸٫۸ kbps –
 • – ۳۶٫۶ kbps –
 • – ۵۴ kbps – در سال ۱۹۹۸ استاندارد گرديد.
 • – ADSL – با قابليت ارسال ۸ مگابايت در ثانيه كه از سال ۱۹۹۹ بسيار مشهور و پرمصرف گرديد.

(به سايت چگونه DSL كار مي‌كند “HOW DSL WORKS” و چگونه كابل مودم كار مي‌كند “HOW CABLE MODEM WORKS” مراجعه نمائيد.)

 • مودم هاي ۳۰۰-bps

جهت درك بهتر چگونگي كاركرد مودم، مودم ۳۰۰- bps را كه درك آن آسانتر است مورد بررسي قرار مي‎دهيم.

مودم ۳۰۰ bps دستگاهي است كه روش تغيير فركانس (FSK) Frequency shift keying اطلاعات ديجيتالي را بر روي خطوط تلفن منتقل مي‌كند. در روشن FSK براي هر bit يك فركانس مشخص و مربوط به همان bit به كار گرفته مي‎شود.

هنگاميكه مودم ترمينال از طريق شماره گيري با مودم كامپيوتر نادر ارتباط برقرار مي‌كند، مودم ترمينال را اصطلاحاً مودم شروع كننده و مودم كامپيوتر را مودم پاسخ مي‎نامند.

مودم ترمينال براي عدد ۰ يك تن با فركانس ۱۰۷۰ هرتز و براي عدد ۱ تن با فراكنس ۱۲۷۰ هرتز مخابره مي نمايد در حاليكه مودم كامپيوتر عدد ۰ (صفر) را با تن ۲۲۲۵ پاسخ مي‎دهد. چون مودم مبداء و مودم كامپيوتر تن هاي ارسالي را با فركانس هاي مختلف مخابره مي نمايند بنابراين مي‎توان از يك خط تلفن تواماً براي ارسال يا پاسخ استفاده نمود. چنين مودم هايي را كه قابليت ارسال و دريافت بر روي يك خط تلفن را دارند اصطلاحاً مودم دو طرفه يا full duplex مي‎نامند و اگر اين قابليت وجود نداشته باشد و مودم در هر لحظه فقط قابليت ارسال يا دريافت را داشته باشد به آن مودم half duplex مي گويند كه اين نوع مودم چندان مورد استفاده نمي باشد.

فرض كنيد كه دو مودم ۳۰۰ bps از طريق خط تلفن مرتبط هستند و كاربر در ترمينال حرف a را تايپ مي‌كند. در سيستم كد  ASCII حرف با كد ۹۷ دهگان يا binary 01100001 نمايش داده مي‎شود. در ترمينال دستگاهي به نام UART يا Universal Asynchronous Reciever. Transmitter (دستگاه ارسال/ دريافت غيرهمزمان جهاني) بايت ها را به بيت (هر بايت ۸ بيت است كه به صورت تركيبي از اعداد  ۱ , ۰ نوشته مي‎شود) تبديل و در هر لحظه يك بيت را از طريق پورت سريال ارسال مي نمايد. مودم متصل به پورت سريال بيت ها را دريافت و توسط خط تلفن به مودم كامپيوتر مادر ارسال مي نمايد.

 • مودم هاي پرسرعت

تحقیق در مورد مودم

نوشته تحقیق در مورد مودم اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


 • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
آخرین پست ها

کار با اینترنت دانلود منیجر به همراه آموزش نکته ها و قابلیت ها..........سه شنبه 9 اردیبهشت 1399

تحلیل جایگاه اپل از نگاه شرکت اُمدیا..........سه شنبه 13 اسفند 1398

مشخصات گوشی های سامسونگ گلکسی S10 لایت و گلکسی نوت 10 لایت..........پنجشنبه 24 بهمن 1398

معرفی شهر زیبای بانه..........پنجشنبه 17 بهمن 1398

تفریح و سرگرمی؛ هر مناسبت یک پیامک..........سه شنبه 17 دی 1398

پاورپوینت بازار کار اشتغال و بيکاري..........پنجشنبه 10 مرداد 1398

مقاله ويژگي هاي معلم خوب..........پنجشنبه 10 مرداد 1398

مقاله مديريت كلاس و انضباط محيط كلاس..........پنجشنبه 10 مرداد 1398

مقاله راهكارهايي براي ارتقا منرلت معلمان..........چهارشنبه 9 مرداد 1398

مقاله خصوصیات یک معلم..........چهارشنبه 9 مرداد 1398

مقاله راهبردهاي پيشگيرانه انظباطی در كلاس..........چهارشنبه 9 مرداد 1398

مقاله محاسن و معایب شغل معلمی..........چهارشنبه 9 مرداد 1398

مقاله ویژه ارتقاء رتبه شغلی عالی معلمین..........چهارشنبه 9 مرداد 1398

مفهوم استعاره،نظریه و تئوری های سازمانی..........سه شنبه 8 مرداد 1398

مراحل تولید سیمان و بتن ضد آب..........سه شنبه 8 مرداد 1398

همه پستها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات